Vitamin D3 narejen po spagirični metodologiji, ki je primeren tudi za vegetarijance in vegane

Vitamin D3 narejen po spagirični metodologiji, ki je primeren tudi za vegetarijance in vegane

Zakaj se naravni vit. D3 (D-Nobile) tako razlikuje od ostalih podobnih naravnih pripravkov? Verjetno sami zelo dobro poznate pomen vitamina D za ohranjanje našega zdravja, več v nadaljevanju. V grobem je pomemben tako za zdrave zobe, kosti, mišice, zelo pa je pomemben tudi pri boju pri raznih virozah, zato ni naključje, da je vitamin D3 prisoten tudi v pripravku Influvin-T, ki se uporablja za gripe, viruse, prehlade (eden najboljših pripravkov v teh norih časih). Vendar tokrat bi želel predstaviti naš novi pripravek D-Nobile, naravni vitamin D3, ki se po marsičem razlikuje od drugih podobnih pripravkov. Gre za spagirični pripravek D-Nobile, ki je v obliki kapljic in ima veliko boljšo absorpcijo kot razne tablete in kapsule.


Vitamin D-Nobile je drugačen, ker vitamin D dobimo iz naravnega rastlinskega izvora lišajev (Cladonia rangiferina (L.), antioksidant: alfa-tokoferol, pomešano z močnim ekstra deviškim oljčnim oljem imenovanim „Coratina“ iz mesta Corato od kjer izhaja Erbenobili, ki je po vsem svetu prepoznano po visoki vsebnosti polifenolov, glejte spodaj.

Ekstra deviško oljčno olje, imenovano tudi (EVOO: extra virgin olive oil), kjer je vsebnost polifenolov podobno kot pri resveratrolu, saj deluje kot sredstvo za omejevanje kalorij (CR).

VITAMIN D-NOBILE, prehransko dopolnilo
Povprečne vrednosti na največji dnevni odmerek – 20 kapljic je enako 0,66 g ( Vitamin D 50 mcg – 2000 IU (1000% NRV *)
* NRV: referenčne vrednosti hranil (odrasli) v skladu z uredbo EU. Reg. 1169/2011
30 ml steklenica

Sestavine: Ekstra deviško oljčno olje, vitamin D (holekalciferol) iz lišajev (Cladonia rangiferina (L.) Weber ex F.H. Wigg.), Antioksidant: alfa-tokoferol.
Prehransko dopolnilo vitamina D, ki prispeva k normalnemu delovanju imunskega sistema, sodeluje v procesu delitve celic, ki prispeva k normalni absorpciji kalcija in fosforja, spodbuja vzdrževanje normalnih kosti in normalnih zob.

Odmerek: Priporočljivo je zaužiti največ 20 kapljic na dan.

Podjetje Erbenobili se je odločilo narediti VITAMIN D3 v kapljicah, ki ga bodo lahko uživali tudi vegetarijanci in vegani

Vitamin D se imenuje “D”, ker je bil četrti v zaporedju odkritih vitaminov. Dve glavni izoformi sta vitamin D3 (kolekalciferol) in vitamin D2 (ergokalciferol), ki imata podobno presnovo. Vitamin D v hrani najdemo v obliki vitamina D2 (v rastlinah) ali D3 (v izdelkih živalskega izvora). Vitamin D2 najdemo na primer v zeleni listnati zelenjavi, vitamin D3 pa v nekaterih maščobnih ribah, njihovih jetrih in v oljih, ki izhajajo iz njega (npr. sardina in losos) ter v manjših količinah v jajcih in mlečnih izdelkih. Čeprav oba sledita enakim biokemičnim reakcijam, da bi se preoblikovala v aktivno obliko, je v nekaterih študijah bilo dokazano, da se pri vitaminu D3 poveča in vzdržuje raven 25OHD v bistveno večjem obsegu kot pri vitaminu D2, z različno močjo vsaj 3-krat. Zdravniki, ki uporabljajo vitamin D2, se morajo zavedati njegove nižje učinkovitosti in krajšega trajanja delovanja kot vitamin D3. D2 in D3 nista bioekvivalentna ali zamenljiva. Ker pa je vitamin D3 živalskega izvora, vegani in vegetarijanci potrebujejo učinkovit vir D3, ki je združljiv z njihovim življenjskim slogom, zato je Erbenobili želel narediti vitamin D, ki bo primeren tudi za njih. Prav zaradi tega je podjetje Erbenobili naredilo dodatek vitamina D3, ki ga pridobivajo iz Cladonia rangiferina (Lichen), torej iz lišajev in mu pravijo tudi okrasni mah iz katerega pridobivajo vitamin D3 iz veganskega vira, gre za lišaj svetle barve. Je vsekakor dobra rešitev, saj ima Lichen visoko koncentracijo vitamina D3 in metode spagirične ekstrakcije / koncentracije se izvajajo brez strupenih topil. Vsekakor prehranski vnos vitamina D ne more zagotoviti več kot 20% celotne potrebe. Glavni vir vitamina D za otroke in odrasle je izpostavljenost naravni sončni svetlobi. V grobem je bilo ocenjeno, da proizvodnja vitamina D, ki ga v koži povzroča ultravijolični B (UV-B), predstavlja približno 80% vnosa vitamina D, prehranski vnos (npr. Ribe, jajca ali hrana, obogatena z vitaminom D) pa ponavadi igra samo manjšo vlogo. Zato je tako ključno zagotoviti vitamin D svojemu telesu tudi iz drugih virov na podlagi genetskih, okoljskih in življenjskih dejavnikov.

Okoljske in evolucijske strategije so zagotovile, da je barva kože funkcija bivalnega prostora, območja, kjer je sonce prisotno večino leta. Naseljujejo ga ljudje z naravno temnim tonom kože, saj imajo naravno zaščito pred soncem in potrebujejo tri do petkrat daljšo izpostavljenost, da proizvedejo enako količino vitamina D kot ljudje z belim tonom kože, ki vitamin D lažje absorbirajo, saj so manj izpostavljeni sončni svetlobi. Glavni vzrok za hipovitaminozo D je torej neustrezna izpostavljenos sončni svetlobi, ki je ne podpira pravilno prehranjevanje. Pomanjkanje vitamina D je še posebej pomemben javnozdravstveni problem, saj je hipovitaminoza D dejavnik tveganja umrljivosti prebivalstva. Pomanjkanje vitamina D prizadene skoraj 50% prebivalstva po vsem svetu. Ocenjuje se, da ima 1 milijarda ljudi po vsem svetu v vseh etničnih skupinah in starostnih skupinah pomanjkanje vitamina D: VDD – Vitamin D deficiency). Pomanjkanje vitamina D povzroči zmanjšanje absorpcije prehranskega kalcija in fosforja, kar povzroči zvišanje ravni PTH. Povečanje osteoklastične aktivnosti, posredovano s ščitničnim hormonom, ustvarja lokalne žarišča oslabelosti kosti in povzroči splošno zmanjšanje mineralne gostote kosti s posledično osteopenijo in osteoporozo. Pri majhnih otrocih, ki imajo v okostju malo minerala, ima ta napaka različne skeletne deformacije, ki jih klasično imenujemo rahitis. Pomanjkanje vitamina D povzroča tudi mišično oslabelost, npr. prizadeti otroci imajo težave s stanjem in hojo, medtem ko so pri starejših v porastu pogostejši padci, s čimer se poveča tveganje za zlome. Inštitut za medicino priporoča, da se otrokom (to je odobrila tudi Ameriška akademija za pediatrijo) in odraslim do 50. Leta poskrbi vnos 200 IU vitamina D na dan, za odrasle med 51 in 70 let vnos med 400 in 600 IU vitamina D na dan. Nacionalna fundacija za osteoporozo je nedavno priporočila, da vse ženske v menopavzi dobijo 800-1000 IU vitamina D na dan. Vitamin D (D predstavlja D2 ali D3 ali oba), ki ga zaužijemo, je vgrajen v klomikrogene, ki se absorbirajo v limfni sistem in vstopijo v vensko kri. Vitamin D, ki prihaja iz kože ali prehrane, je biološko inerten in zahteva njegovo prvo hidroksilacijo v jetrih z vitaminom D-25-hidroksilazo (25-OHase) do 25 (OH) D. Vendar pa 25 (OH) D zahteva dodatno hidroksilacijo v ledvicah s 25 (OH) D-1-OHazo (CYP27B1), da nastane biološko aktivna oblika vitamina D 1,25 (OH) 2D. 1,25 (OH) 2D spodbuja črevesno absorpcijo kalcija.

Brez vitamina D se absorbira le 10–15% prehranskega kalcija in približno 60% fosforja. Zadostnost vitamina D poveča absorpcijo kalcija in fosforja za 30–40% oziroma 80%. Poleg tega ima 1,25 (OH) 2D široko paleto bioloških učinkov, kot so inhibicija celične proliferacije in induciranje terminalne diferenciacije, zaviranje angiogeneze, spodbujanje proizvodnje inzulina, zaviranje proizvodnje renina in spodbujanje proizvodnje katelicidina makrofaga. Lokalna proizvodnja 1,25 (OH) 2D je lahko odgovorna za uravnavanje do 200 genov, ki lahko olajšajo številne pleiotropne zdravstvene koristi.

Potekajoče raziskave podpirajo možno vlogo vitamina D proti srčnim boleznim, zlomom in padcem, avtoimunskim boleznim, gripi, diabetesu tipa 2 in depresiji.

Imunomodulatorni učinek vitamina D je v zadnjih letih deležen vse večje pozornosti. Študije so pokazale, da lahko vitamin D, ko se sooča z neprimernim imunskim odzivom, na parakrinski način zmanjša odziv T-celic z zaviranjem proliferacije celic in zmanjšanjem proizvodnje limfokina. Zato ima vitamin D koristen učinek kot imunosupresiv. Poleg tega so poskusi na miših, ki so preučevali mehanizme človeškega revmatoidnega artritisa, pokazali, da imajo miši, zdravljene z aktivnim vitaminom D, manjšo pojavnost in resnost bolezni.

Končno kot v maščobi topen vitamin, vitamin D potrebuje prisotnost prehranske maščobe za absorpcijo v črevesju. Nekatera patološka stanja, kot so Crohnova bolezen, cistična fibroza, celiakija, kirurško odstranjevanje dela želodca ali črevesja, so povezana z malabsorpcijo maščob in zato lahko vodijo v pomanjkanje vitamina D. Na primer, bolniki s cistično fibrozo trpijo za zunanjo insuficienco trebušne slinavke. Posledica tega je malapsorpcija vitaminov, topnih v maščobi, vključno z pomanjkanjem vitamina D. Bolniki s cistično fibrozo glede na stopnjo eksokrine insuficience trebušne slinavke absorbirajo približno 50% manj vitamina D kot normalno. Ta rezultat, okrepljen z maščobnimi lastnostmi vitamina D, zaradi katerih je stabilen le v oljih, povzroča potrebo po razvoju dodatkov, ki vsebujejo obe sestavini. In v tem pogledu je D-Nobile fantastičen vitamin D. Sinergija med visokokakovostnimi rastlinskimi olji, kot sta olivno olje in vitamin D, povečuje blagodejni učinek obeh snovi.

Zakaj Erbenobili doda Oljko (Olea europaea L.)?

Predvsem zaradi boljše absorpcije kot je to pri raznih tabletah in kapljicah. Gre za ekstra deviško oljčno olje “Coratina”, kjer je vsebnost polifeolov zelo visoka. Zato je naš veganski D-Nobili še boljši. Olja je sicer sadno drevo, ki izvira iz Male Azije in Sirije in se običajno širi v obalnih območjih vzhodnega Sredozemlja, v sosednjih obalnih območjih jugovzhodne Evrope, v severnem Iranu na južnem koncu Kaspijskega morja , v zahodni Aziji in severni Afriki. Danes so glavni proizvajalci oljk in oljčnega olja Španija, Italija in Grčija. Ekstra deviško oljčno olje (EVOO), ki se fizično izloča iz sadja, je znano po svojih prehranskih lastnostih in učinkih na zdravje, zlasti proti boleznim srca in ožilja (KVB). Te lastnosti so posledica prisotnosti visokih vsebnosti maščobnih kislin (98-99% celotne mase EVOO), zlasti mononenasičenih kislin, kot je oleinska kislina, pa tudi drugih dragocenih sestavin, kot so fenoli, fitosteroli, tokoferoli in skvalen, tudi če je prisoten v nizkih odstotkih (1-2%). Samo olivno olje ima visok odstotek maščobnih kislin s pravilnim ravnovesjem nenasičenih maščobnih kislin, stabiliziranih z manjšimi polarnimi spojinami, z antioksidativnim značajem.

Že leta 1993 je bil čisti ekstra hidroksitirosol izolirali iz ekstra deviškega oljčnega olja in v vitro študijah so začele potekati raziskove v zvezi z njegovimi antioksidativnimi lastnostmi. Prvi dokazi o absorpciji polifenolov iz olivnega olja pri ljudeh so bili objavljeni leta 2000. Od takrat so številne študije razjasnile njegovo absorpcijo in presnovo, tako da so pokazale, da koncentracija presnovkov hidroksitirosol v urinu napoveduje srčno-žilne bolezni. Z leti je bilo izvedenih veliko raziskav na ljudeh v različnih okoljih in skoraj pri vseh raziskavah se kaže, da lahko hidroksitirosol modulira različne nadomestne markerje srčno-žilnih bolezni. Čeprav so učinki hidroksitirosola na koncentracijo holesterola skromni, te molekule pozitivno modulirajo številni drugi dejavniki tveganja za koronarno arterijsko bolezen in jih zato vsaj deloma razložijo samozaščitne lastnosti, ki jih pripisujejo ekstra deviškemu oljčnemu olju.

Fitokemijske raziskave Olea europeea so poleg tega povzročile izolacijo dveh glavnih fenolnih spojin, ki so prisotne v olju, in sicer hidroksitirosola in oleuropeina, ki sta bila raziskana zaradi njunega zaščitnega učinka na rdeče krvne celice pred oksidativno škodo. Obe spojini sta značilno pokazali zaščitni učinek rdečih krvnih celic pred oksidativno škodo na način, odvisen od odmerka. Poleg tega so bile ocenjene antioksidativne lastnosti fenolnih spojin oljčne sadne kaše in opravljeni testi redukcije železa za določitev antioksidativnih aktivnosti. Vse preizkušene snovi so pokazale močno zmanjšano moč. Preučevali smo tudi zaščitni učinek ekstraktov pred peroksidacijo lipidov in beljakovin. Oljna kaša je pokazala pomembno delovanje za zaščito pred lipidno peroksidacijo. Študije kažejo tudi pomembne učinke vazodepresorja na odmerek odziva na analizo kardiotoničnih učinkov olea europeje; zato je oljčno olje predlagano kot naravni vir nadzora hipertenzije. Za oceno antihipertenzivnih učinkov izvlečka oljčnih listov v primerjavi z referenčnim zdravilom je bila izvedena naključna vzporedna klinična študija pri bolnikih z zgodnjo hipertenzijo. Vsi bolniki so pokazali znatno znižanje sistolnega in diastoličnega krvnega tlaka po zdravljenju, bolniki, ki so bili deležni ekstrakta oljčnega lista, pa so pokazali boljše rezultate kot zdravilo. O boleznih srca in ožilja je bila podana tudi vrsta poskusno nadzorovanih preskušanj uživanja hrane (običajno 50 oseb), ki so kot primarni rezultat uporabile skupne analize holesterola v serumu. V primerjavi z enakim številom kalorij iz ogljikovih hidratov je vnos nasičenih maščobnih kislin povečal skupni holesterol v serumu, medtem ko je vnos polinenasičenih maščobnih kislin (PUFA) zmanjšal raven holesterola.

Deli ta prispevek


Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Nastavitve zasebnosti

Ko obiščete katero koli spletno mesto, le to lahko shranjuje ali pridobi podatke v vašem brskalniku, večinoma v obliki piškotkov. Tukaj nadzirate svoje osebne nastavitce za piškotke.

Ti piškotki omogočajo beleženje obiska in vire prometa, da lahko merimo in izboljšamo delovanje naše spletne strani.

Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Onemogoči vse storitve
Omogoči vse storitve