Zakaj so aminokisline tako pomembne?

Zakaj so aminokisline tako pomembne?

Ali ste vedeli, da so aminokisline kot opeka, glavni gradniki iz katerih so sestavljene beljakovine.  Beljakovine pa so pomembne tako za trdnost naših kosti, kot za izgradnjo naših mišic. Prav tako so beljakovine encimi in hormoni, kot tudi hemoglobin in imunoglobulini, ki so pomembni za izgradnjo lastnega imunskega sistema. Ko zaužijemo beljakovine se le-te v želodcu s pomočjo delovanja želodčne kisline razstavijo na aminokisline. Velik del naših celic, tkiv in mišic je sestavljen iz aminokislin, njihova glavna naloga pa je izgradnja beljakovin. Lahko bi rekli da so aminokisline sestavni del vsake celice. Vendar jih delimo na tiste, ki so udeležene pri gradnji beljakovin in jih imenujemo proteinske aminokisline ter na neproteinske aminokisline, ki te funkcije ne opravljajo. Približno dvajset odstotkov človeškega telesa je sestavljenega iz beljakovin oziroma proteinov. Aminokisline pa so organske molekule, ki gradijo rastlinske in živalske beljakovine in zato igrajo zelo pomembno vlogo, saj sodelujejo in igrajo ključno vlogo pri transportu in skladiščenju hranilnih snovi po telesu ter imajo vpliv na delovanje organov, žlez, arterij. So tudi sestavni del hemoglobina. Pri poškodbi tkiv so aminokisline bistvenega pomena za celjenje ran in obnavljanje tkiv, zlasti  mišic, kosti, kože in las, pa tudi za odpravo vseh vrst odpadnih produktov metabolizma.

V naravi poznamo preko 100 aminokislin. Poznamo tiste, ki tvorijo genetski kod in jih imenujemo proteinogene oziroma standardne beljakovine. Ostale aminokisline pa nastajajo v procesih modifikacije teh standardnih aminokislin. Poznamo 23 vrst beljakovinskih aminokislin in več kot 100 naravnih neproteinskih aminokislin (npr. Beta-alanin, citrulin, ornitin, …). Za sintezo beljakovin naše telo porabi aminokisline, nekatere od njih pa so pomembne tudi za izdelavo nebeljakovinskih molekul. Zakaj so tako pomembne beljakovine, ki nastanejo iz aminokislin? Ker so pomembne za rast tkiv, nohtov, kože in las, po drugi strani pa igrajo ključno vlogo za izgradnjo hormonov. Nekatere beljakovine sodelujejo pri transportu hranilnih snovi, druge imajo vlogo encimov, po drugi strani pa tudi vplivajo na kislo-bazično ravnovesje v krvi ter predstavljajo vir energije.

Ali ste vedeli, da je beljakovine težko presnavljati in da prebavni organi potrebujejo nekaj ur, da jih razgradijo na aminokisline, ki so glavni gradniki iz katerih so sestavljene beljakovine. Drugi problem nastane v sami celici, kjer ne pride do izkoristka izgradnje lastnik beljakovin iz aminokislin v več kot petdesetih odstotkov, saj jih telo razgradi in spremeni v toksične dušične odpadke, le ti pa obremenjujejo organe razstrupljanja kot sta jetra in ledvice. In kje nastane največji problem zaradi tega? Pri bolnikih z rakom, oslabelih in bolnih nasploh, še posebej starejša populacija je bolj ranljiva, ker se s starostjo zmogljivost prebavil in izločal precej zmanjša. Po drugi strani pa imajo tudi športniki in rekreativci večje potrebe po beljakovinah, rezultat pa so lahko prav tako preobremenjena jetra in ledvica. Prav zaradi teh razlogov je pripravek SNS1, ki vsebuje ključne esencialne aminokisline tako pomemben in edinstven.

Če pogledamo proteinske aminokisline jih delimo na:

  • 9 esencialnih aminokislin, ki so za življenje nujno potrebne in jih naše telo ne more proizvesti samostojno. Potrebno jih je vnesti s prehrano oz. prehranskimi dodatki. Te esencialne aminokisline so: histidin, izolevcin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan, valin,
  • 11 neesencialnih aminokislin, ki jih človeško telo lahko proizvede samo in jih ni nujno vnašati s prehrano. Z drugimi besedami jih lahko naše telo samo sintetizira. Te neesencialne aminokisline so: glicin, glutamat, glutamin, prolin, serin, tirozin, alanin, asparagin, aspartat, cistein,
  • 3, ki se ne nahajajo v človeškem telesu, najdemo pa jih v rastlinah in drugih organizmih.

9 esencialnih aminokislin so fenilalanin, histidin, izolevcin, levcin, lizin, metionin, treonin, triptofan in valin. Vsaka od teh aminokislin ima edinstvene lastnosti in ključno vlogo pri delovanju našega organizma:

  • Fenilalanin je vključen v izgradnjo vseh proteinov v telesu in ima velik vpliv na naše razpoloženje in duševno zdravje. Telo ga ni sposobno proizvajati samo. V telesu se pretvori v tirozin, ki je potreben za proizvodnjo proteinov in kemikalij v možganih, kot sta adrenalin ali epinefrin, L-dopa in ščitnični hormoni. Kje: predvsem ga najdemo v hrani z visoko vsebnostjo beljakovin.
  • Histidin je zelo pomemben za proizvodnjo nevrotransmiterjev (predvsem histamina, ki pomaga imunskemu sistemu prepoznati alergijsko reakcijo in ima tudi vlogo pri proizvodnji želodčnih sokov), zlasti za mielinske ovojnice in proizvodnjo rdečih in belih krvnih celic, ki so bistvenega pomena za splošno zdravje in imunski odziv. Lahko celo zaščiti tkivo pred škodo, ki jo povzroči sevanje ali težke kovine, saj deluje tudi kot naravni razstrupljevalec. Nizke ravni histidina naj bi prispevale k razvoju revmatoidnega artritisa in vrsti gluhosti, ki je posledica poškodbe živca. Kje: govedina in jagnjetina, sir, zlasti parmezan, svinjina, puranje in piščančje meso, soja, ribe, semena in oreščki, jajca in mlečni izdelki ter stročnice.
  • Izolevcin je izolirana oblika levcina, ki telesu pomaga pri proizvodnji hemoglobina. Izolevcin je esencialna aminokislina in ga torej živalski organizmi ne sintetizirajo in ga morajo pridobiti s hrano, predvsem v obliki beljakovin.
  • Levcin je širokorazvejana esencialna aminokislina (BCAA), četrta najbolj zastopana (8% v skeletnem mišičnem tkivu) in pomaga spodbujati krepitev ter ima največji vpliv na rast mišic. Izmed vseh treh aminokislin v BCAA (L-levcin, L-izolevcin in L-valin), velja prav L-levcin za najpomembnejšo, ki ima največji vpliv na gradnjo mišic in ohranjanje mišične mase. Najbolj popularne so BCAA aminokisline ter služijo za preprečevanje razgradnje mišične mase in hitro rast mišic. Levcin pomaga ohranjati zaloge glikogena, ki je gorivo za mišične kontrakcije. Levcin se hitro razgradi v telesu in se pretvori v glukozo kot neposreden vir energije mišicam med vadbo. Prav tako ima vpliv na nivoje rastnega hormona somatropina, ki upočasnuje procese staranja, znižuje odstotek telesne maščobe ter pripomore k zdravim kostem in povečuje mišično moč. Levcin ima pomembno vlogo v regulaciji sladkorja v krvi. V kolikor ni dovolj aminokislin v telesu to občutimo podobno kot hipoglikemijo (glavobol, vrtoglavica, depresija, utrujenost). Višji vnos levcina zmanjšuje možnost za nastanek debelosti, hiperglikemije in zmajšuje nivo holesterola. Pomaga ohranjati mišično maso ljudem s sladkorno boleznijo. Povečan vnos levcina preprečuje razgradnjo mišičnih beljakovin. Pomanjkanje levcina se kaže v nižjih energetskih nivojih in v zmanjševanju mišične mase. V fazi pridobivanja mišične mase je stimulacija sinteze beljakovin ključnega pomena. Prav tako je pomemben v fazi izgube maščobe, da se prepreči izguba mišic. Levcin je najbolj anabolna aminokislina. Kje: rjavi riž, oreščki, čičerika, mandlji, govedina, ribe, koruza, piščančje meso.
  • Lizin je ena ključnih aminokislin pri izgradnji beljakovin ter za regeneracijo mišic in njihovo rast ter za krepitev imunskega sistema. Pomemben je pri absorpciji kalcija in drugih mineralov v telesu, potreben za sintezo kolagena kot glavnega elementa za tvorbo vezivnega tkiva in kosti. Prav tako je pomemben pri oblikovanju mišic in pri proizvodnji hormonov, encimov in protiteles. Kje: v ribah in jajcih, mleku in mlečnih izdelkih in v mesu.
  • Metionin je pomemben za rast novih krvnih žil, in vsebuje žveplo. Deluje kot dobavitelj žvepla in je ena izmed dveh aminokislin, ki v svoji molekuli vsebujeta žveplo (druga je L-cistein). Molekule, ki vsebujejo žveplo, imajo različne funkcije, vključno z zaščito telesnih tkiv, spreminjanjem DNK in vzdrževanjem pravilnega delovanja vsake telesne celice. Deluje kot antioksidant in pomaga zaščititi poškodovana tkiva. Pomanjkanje se kaže v možnosti pojava kožnih obolenj, upočasnjena je tvorba kolagena, opaziti je celo mogoče težave pri izgorevanju maščob. Žveplo je bistvenega pomena za pravilno rast in vzdrževanje tkiv in mišic. Metionin pomaga pri proizvodnji kreatina, potrebnega za proizvodnjo energije. Prav tako pomaga pri topljenju maščob v telesu in zmanjšuje maščobne obloge v jetrih.           Kje: jajca, sezam, brazilski oreščki, ribe, meso, žitna zrna, sadje, zelenjava in v manjših količinah v stročnicah.
  • Treonin igra pomembno vlogo pri rasti in presnovi sečne kisline. Ugotovljeno je bilo, da v telesu nastane preveč sečne kisline ob zaužitju presežka treonina, kar v skrajnih primerih lahko vodi tudi do protina. Telo mora imeti tudi dovolj magnezija, vitamina B6 in vitamina B3, da lahko optimalno deluje. Poleg tega je treonin vključen v strukturo številnih beljakovin. Vendar pa je še posebej pogost v kolagenu vezivnega tkiva. Poleg vezivnega tkiva je tudi del mucinov. Mucini so glikoproteini, bogati s treoninom, ki so najpomembnejši sestavni deli sluznice. Treonin podpira imunski sistem, jetra, srce in centralni živčni sistem. Potreben je za tvorbo serina in glicina, aminokislinam, ki sta nujni za proizvodnjo elastina, kolagena in mišičnega tkiva. Poleg tega pomaga pri izgradnji močnih kosti. Pomanjkanje treonina se kaže skozi utrujenost, izguba apetita, izguba teže, maščobna jetra ali slaba rast kosti.
  • Triptofan ima vpliv na občutek sreče in je pomemben za dober spanec in pravilno delovanje možganov in živčnega sistema. Triptofan je ključna aminokislina za izdelavo »hormona sreče« (serotonin) ter »spalnega hormona« (melatonin). Je odgovoren za občutke sreče in prispeva k zmanjšanju stresa in depresije ter vpliva na občutek pomirjenosti in zadovoljstva. Kje: jajca, špinača, mlečni izdelki, meso, kvas, oves, rž, riž, leča, mandlji, orehi, arašidi, spirulina, lan, sezam, indijski oreščki in soja.
  • Valin ima pomen za optimalno rast in obnovo mišic. Pomaga pri oskrbi mišic z dodatno glukozo, ki je pomembna za proizvodnjo energije med telesno aktivnostjo, kar prispeva k vzdržljivosti in ima vpliv na splošno mišično zdravje. Po drugi strani je prav tako koristen za živčni in prebavni sistem.

11 neesencialnih aminokislin so glicin, glutamat, glutamin, prolin, serin, tirozin, alanin, asparagin, aspartat, cistin

  • Glicin je aminokislina zelo pomembna za mišične, kognitivne in presnovne funkcije, ki sodeluje pri prenosu in razgradnji hranil, kot sta glikogen in maščoba, ki ju celice uporabljajo kot vir energije, s čemer podpira tudi prebavni, imunski in živčni sistem organizma. Najdemo ga predvsem v koži, v vezivnih tkivih sklepov in v mišičnem tkivu. Glicin iz kostnega mozga in drugih virov beljakovin je ena izmed ključnih aminokislin, ki sestavljajo kolagen in želatino. Naše telo ga proizvaja samo. Pri zdravih ljudeh je njegovo pomanjkanje zelo redek pojav, pogosto pa se pojavi pri podhranjenih posameznikih in pri bolnikih z AIDS-om ali rakom. Pogosto je pomanjkanje značilno pri prebavnih motnjah ali pri ljudeh, ki trpijo za kronično utrujenost. Ima pomembno vlogo v proizvodnji rastnega hormona in kreatina in je dragocena aminokislina za športnike, ki želijo zgraditi mišično maso in povečati svojo moč. Kje: meso,  ribe,  mlečni izdelki,  soja,  špinača,  ohrovt,  cvetača,  zelje, buča, banane,  kivi, kumare, fižol.
  • Glutamat
  • Glutamin je najpogostejša aminokislina v krvi in predstavlja eno od dvajsetih »pogojno« esencialnih aminokislin. Pomaga uravnavati imunski sistem in možgane, sodeluje pri sintezi beljakovin, ohranja kislo-bazično ravnotežje ter deluje na izločanje rastnega hormona. Telo ga načeloma proizvaja samo, a ga v stresnih obdobjih in v času izčrpanosti porabi več, kot ga porabi. Predvsem ga je v takšnih primerih smiselno dodati pri športnikih, pa tudi pri rekreativcih. Nekatere raziskave kažejo, da glutamin pospešuje celjenje tkiva, pomaga pri vnetjih prebavil, koristen pa je tudi pri delovanju mišic in imunskega sistema. Kje: v ribah, mesu, mleku in mlečnih izdelkih, fižolu, špinači, zelju in sadju.
  • Prolin spada med neesencialne aminokisline kar pomeni da jo telo lahko sintetizira samo, in sicer iz glutamata oz. glutaminske kisline. Prolin je edina aminokislina, ki ima sekundarno vezano amino skupino, zato ima številne edinstvene značilnosti (je edina ciklična aminokislina). Prolin in njegovi derivati se pogosto uporabljajo kot katalizatorji v organskih reakcijah, je ena izmed glavnih sestavin kolagena. Kje: v mesu, mleku in jajcih.
  • Serin je aminokislina, ki jo lahko telo samo sintetizira in je potrebna za presnovo maščob in maščobnih kislin, je del mielinskih ovojnic ter bistvena za delovanje DNA in RNA. Bistveno je, ker lahko iz serina naredimo sintezo drugih aminokislin, kot so triptofan, glicin in cistein. Pomaga pri rasti mišic, uporabna za tvorbo celic, pomaga pri tvorbi protiteles in proizvodnji imunoglobulinov, potrebna za pravilno presnovo maščobnih kislin in maščob, pomaga vzdrževati dober imunski sistem. Kje: zelenjava, stročnice in cela zrna, meso, ribe, mlečni izdelki in jajca.
  • Tirozin je aminokislina, ki je gradbeni del dopamina, epinefrina, norepinefrina in ščitničnih hormonov. V telesu se tirozin večinoma uporablja v možganih kot predhodnik nevrotransmitorjev, imenovanih kateholamini, ki omogočajo normalen potek različnih kognitivnih funkcij. Da bi se tirozin pretvoril v kateholamin gre skozi dva procesa. V prvem procesu se pretvori v dihidroksifenilalan (DOPA). Nato encim, po navadi ena izmed oblik dekarboksilaze, pretvori DOPA v enega izmed treh kateholaminov. Zvišanje ravni tirozina povečuje proizvodnjo nevrotransmiterjev, kadar jih naše telo potrebuje več. V kolikor jemljete prehransko dopolnilo, ki vsebuje tirozin, je potrebno upoštevati dnevni odmerek, v nasprotnem primeru se lahko pojavi nepojasnjena utrujenost ali togost v predelu vratu in ramen ali pa celo povečanje telesne teže. Pomanjkanje tirozina se kažejo s podobni simptomi kot pri gripi (huda utrujenost, ki jo spremljajo bolečine v mišicah, otekli sklepi in bleda koža). Pri ljudeh s pomanjkanjem tirozina se lahko pojavi nepojasnjeno povečanje telesne teže, kljub običajnemu načinu prehranjevanja. Pojavi se lahko tudi napihnjenost obraza, depresija, težave s kožo, tudi hripavost, zaprtje, krhki lasje in nohti. Pri ženskah se lahko pojavijo težave z menstruacijo. Kje: siri, zlasti parmezan, soja, govedina in jagnjetina, svinjina, ribe in morski sadeži, perutnina, semena in oreščki, jajca in mlečni izdelki, stročnice.
  • Alanin je neesencialna aminokislina in deluje kot gradnik beljakovin v telesu, zato je predvsem v hrani, bogati z beljakovinami. Je druga najpogostejša aminokislina v beljakovinah, takoj za levcinom. Če je pravilno odmerjen, lahko prispeva k uspešni vadbi. Idealen kot spremljevalec treninga. Alanin ima ključno vlogo v glukozno-alaninskem ciklu med tkivi in jetri. Pri tem ciklu se energetsko breme glukoneogeneze prenese na jetra namesto na mišice, zato se vsa razpoložljiva ATP lahko porabi za krčenje mišic. Kje: fižol, oreščki, semena, soja, pivski kvas, rjavi riž, koruza, stročnice, avokado, meso, morska hrana, kravje mleko, mlečni proizvodi, jajca, ribe, želatina
  • Asparagin naše živčevje nujno potrebuje za pravilno delovanje. Deluje pa tudi kot diuretik, torej pospešuje izločanje vode in tako ugodno vpliva na delovanje ledvic. Proizvajajo ga jetra, predstavlja pa eno izmed glavnih sestavin za sintezo glikoproteinov. Asparagin prenaša dušik, pomaga pri razvoju nevronov, povečuje vzdržljivost. Kje: mlečni proizvodi, ribe in morska hrana, govedina, sirotka, jajca, krompir, semena in oreščki, beluši.
  • Aspartat
  • Cistein spada med neesencialne aminokisline, kar pomeni, da poteka sinteza v človeškem telesu. Poleg tega je ta skupina dovzetna tudi za oksidacijo, pri čemer iz dveh cisteinov nastane disulfidni derivat cistin, ki igra pomembno strukturno vlogo v mnogih proteinih. Cistein je ime dobil ravno iz cistina. Cistin vzdržuje zdrav metabolizem in izboljšuje zdravje kože, pomaga pri razstrupljanju telesa, sodeluje pri proizvodnji kolagena, ščiti jetra. Kje: česen in čebula, brokoli, paprika, pšenica, jajca, perutnina.

Ali ste vedeli, da obstaja prehransko dopolnilo SNS1, gre za pripravek, ki je narejen na osnovi esencialnih in neesencialnih aminokislin, uporabno v vseh pogojih pomanjkanja ali povečanih potreb. Z vitaminom B6, ki prispeva k normalni presnovi energije in zmanjšuje utrujenost in izčrpanost. Cink prispeva k normalni presnovi makrohranil in k zaščiti celic pred oksidativnim stresom. Je brez glutena in brez laktoze. Najdete ga tukaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdaj vse bi lahko uporabljali SNS1?

Oslabeli, starejši ljudje, bolni z rakom in na splošno šibki ljudje, beljakovinsko podhranjeni, po drugi strani pa tisti, ki se ukvarjajo s športom, rekreativci. Za tiste, ki imajo raka je dobro prehranjevanje pomemben del v borbi proti raku. Ali pa nekdo, ki ima bolečine ali težave s požiranjem, morda ne bo mogel zaužiti dovolj hrane. Tako lahko shujša in zmanjša vnos energije. Tudi v teh primerih bi bil primeren pripravek SNS1. Morda nekdo tudi ne bo mogel piti dovolj tekočine, da ostane hidriran, zato se bo njegov specialist za požiranje, zdravnik in dietetik pogovarjal z njim o tem, kaj bi moral jesti in piti med zdravljenjem. Za povečanje vnosa kalorij se je potrebno posvetovati z zdravnikom, ki se lahko posluži v zgoraj omenjenih primerih tudi prehranskih dopolnil kot je naš pripravek Erbenobili SNS1.

Zakaj bi nekdo uporabljal prehransko dopolnilo SNS 1, ki je sestavljeno pretežno iz esencialnih aminokislin (AA), z nekaterimi neesencialnimi AAs, karnitinom, vitaminom B6, cinkom, N-acetilcisteinom, koencimom Q10. Njihova glavna uporaba je izboljšati uporabo prehranskih beljakovin, povečati sintezo beljakovin, zmanjšati količino odpadkov in izboljšati uporabo presnovkov iz Krebsovega cikla za optimizacijo proizvodnje energije. Na splošno je torej njihov pokazatelj spodbujanje rasti mišične mase, tako pri športnikih kot pri ljudeh z motnjami hranjenja, vendar se njegova uporaba giblje pri vseh tistih stanjih ali patologijah, pri katerih obstajajo težave z mitohondriji in s tem proizvodnja energije na celični ravni. SNS1 je primeren v vseh pogojih, v katerih je zaželeno povečati ali ohraniti pusto maso, in v vseh pogojih, povezanih s prekomerno aktivacijo mTOR in zmanjšano / spremenjeno mitohondrijsko aktivnostjo, značilno za staranje.

Pa poglejmo športnike in rekreativce. Znano je, da so športne zmogljivosti močno odvisne od telesne sestave, uporaba EAA pa določa povečanje mišične mase na škodo maščobnega tkiva, kar daje prednost zmanjšanju skupnega odstotka maščobe in večji sili krčenja mišic. Formula je uravnotežena za zmanjšanje dušikovih odpadkov, zato ne povzroča utrujenosti jeter ali ledvic. J Int Soc Sports Nutr. 2017 20. junij; 14: 20.

Kaj pa pri sarkopeniji, ki pomeni izgubo mase skeletnih mišic in je klinično pomembna stopnja starostnih sprememb v telesni sestavi? Stanje zmanjšane mišične mase je pogosto povezano s kroničnimi vnetnimi stanji, pri katerih je bila oslabljena anabolična sposobnost telesa, s podhranjenostjo, počitkom v postelji, preprosto staranjem, ki je neaktivno. Lahko se pojavi tudi pri navidezno normalnih telesnih osebah, ki pa imajo prisotnost sočasnih bolezni in srčno -žilnega tveganja, podobnega ljudem s prekomerno telesno težo, ravno zaradi pomanjkanja presnovno aktivne mišične mase. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2017.12.010.

SNS1 je primeren tudi za tiste, katerim se kaže oz. trpijo za nezadostno zmogljivost ledvic. Ta patologija je pogosto povezana s tako imenovanim kardio-ledvičnim sindromom, pri katerem ledvice zmanjšajo sposobnost odstranjevanja uremičnih toksinov, ki jih tvorijo črevesne bakterije, zlasti v prisotnosti disbioze, z nizko, a konstantno vnetno raven. ki povečujejo srčno -žilno tveganje. Dajanje EAA zmanjšuje obremenitev z odpadnim dušikom z izboljšanjem uporabe prehranskih beljakovin in spodbuja okrevanje mišične mase, kar določajo najnovejše smernice o CRI. Panminerva Med. Junij 2017; 59 (2): 149-156, J Nephrol. 2018; 31 (4): 457–473.

Tudi pri hormonih in presnovi, predvsem pri neoplastični kaheksiji je primeren SNS1. Kaj pomeni kaheksija? To je takrat, ko se abdomen napolni z vodo, ponavadi stopala in noge zatečejo, meso na ramenih, ključnicah, prsnem košu in stegnih pa se stopi. Lahko se pojavi pri raku, pri sindromu pridobljene imunske pomanjkljivosti (AIDS), srčnem popuščanju, kroničnih (vnetnih) pljučnih boleznih, kroničnih ledvičnih boleznih, jetrni cirozi in kronični vnetni črevesni bolezni. Skratka pri dlje časa prisotnem vnetju se lahko pojavi neželeno izgubo telesne mase zaradi izgube telesnih beljakovin in maščevja. Lahko tudi izguba teka, zmanjšanje vnosa hranil, splošna oslabelost, pomanjkanje gibanja. Nedavna študija je pokazala, da je večina ljudi na kemoterapiji podhranjena in s tem poveča smrtnost. Dajanje EAA prispeva k ohranjanju puste mase in krepitvi imunskega sistema ter izboljšuje prognozo. Oncotarget. 2017 10. avgust; 8 (45): 79884-79896, Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2016 jan; 19 (1): 39–47.

SNS1 prehransko dopolnilo pa je pomembno tudi  v primerih vnetnih črevesnih boleznih, kjer je pogosto značilna visoka črevesna prepustnost, ki omogoča prehod vnetnih molekul, ki jih proizvaja spremenjena flora. Dajanje EAA prispeva k trofizmu enterocitov in k obnovi normalne pregradne aktivnosti črevesnega epitelija. Biomed Res Int. 2018 26. februar; 2018: 9171905.

Tudi pri hranjenju in dietah, kjer je kalorični primanjkljaj, ki se uporablja za spodbujanje izgube maščobe, določa izgubo puste mase, ki je lahko odgovorna za srednjeročno obnovo kilogramov (učinek jo-jo). Zahvaljujoč povečanju razmerja EAA / NEAA je vitka masa bolje zaščitena tudi pri pomanjkanju kalorij, dolgoročni uspeh prehrane pa je olajšan. Naj omenimo še ketonsko dieto, to je pri tistih, ki se poslužujejo hitre porabe odvečnih maščob. Izdelek SNS1 ne vpliva na ketozo, tako hujšanje kot terapevtsko v nevroloških stanjih, in se lahko uporablja kot nadomestek za hrano ali beljakovinske izdelke za zmanjšanje odpadkov in zaščito mišic.

Pri diabetesu lahko s SNS1 poskrbimo za povečanje mišične mase, ki jo spodbujajo EAA, in nastanek novih mitohondrijev pozitivno vplivata na nadzor glikemije in anabolično odpornost, ki jo imajo pogosto ti ljudje.

Ali pa v primerih hiperhomocisteinemije, ki pomeni zvišana koncentracija homocisteina v krvi, ki je eden izmed dejavnikov tveganja za razvoj ateroskleroze. Homocistein je vmesni produkt pri pretvorbi metionina v cistein. Ta molekula ima vnetni učinek na žilni endotelij in je zato dejavnik tveganja za bolezni srca, vendar se je nedavno pojavila tudi povezava s staranjem, kot je Alzheimerjeva bolezen. Zaradi uravnotežene formule SNS1 zmanjšuje nastanek homocisteina in podpira njegovo odstranjevanje ter spodbuja bistveno metilacijo folatov. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15094098

Kako uporabljamo pripravek SNS1? 1 vrečko raztopite v 200 ml vode in vzemite enkrat na dan ali po priporočilu strokovnjaka (zdravnik, naturopat, nutricionist ali dietetik). Ne prekoračite priporočene količine.

 

Deli ta prispevek


Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Nastavitve zasebnosti

Ko obiščete katero koli spletno mesto, le to lahko shranjuje ali pridobi podatke v vašem brskalniku, večinoma v obliki piškotkov. Tukaj nadzirate svoje osebne nastavitce za piškotke.

Ti piškotki omogočajo beleženje obiska in vire prometa, da lahko merimo in izboljšamo delovanje naše spletne strani.

Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Onemogoči vse storitve
Omogoči vse storitve